top of page

Create Your First Project

Start adding your projects to your portfolio. Click on "Manage Projects" to get started

PRZEBUDOWA PARKU BULWARY WRAZ Z BUDOWĄ DWÓCH KŁADEK PIESZO-ROWEROWYCH | Tomaszów Mazowiecki

Typ projektu

konkurs architektoniczny| projekt koncepcyjny | projekt budowlany | projekt wykonawczy| nadzór autorski

Data

2010,2014-2016

Lokalizacja

Tomaszów Mazowiecki

Rola

Główny projektant

współpraca: arch. Mariusz Chachoń, arch. Mariusz Cenedcki
arch. Wojciech Majewski(etap koncepcji), arch kraj. Anna Szewczak, arch. kraj. Katarzyna Pękacz, arch. kraj Michał Szaruga, arch. kraj. Agnieszka Kruz
drogi: Zbigniew Pytlos
instalacje,sieci : MPD
konstrukcje mostowe: Pomost S.C.

Inwestor

Gmina-Miasto Tomaszów Mazowiecki

Podstawę opracowania dokumentacji dla utworzonego konsorcjum projektowego stanowiło zamówienie publiczne po wygranym konkursie architektonicznym.
Teren opracowania obejmował 8 ha parku znajdującego w historycznym centrum miasta w sąsiedztwie XIX wiecznego założenia przemysłowego dawnej fabryki Mazovi (dawnej Batavi).
Zadanie projektowe polegało min. na opracowaniu współczesnej kompozycji parkowej i powiązaniu jej z historycznym układem urbanistycznym poprzez zaprojektowanie dwóch kładek pieszo - rowerowych.
Kompozycja parku została w taki sposób zaprojektowana, aby podkreślić walory krajobrazowe doliny rzeki Wolbórki wraz z jej poprzemysłowym sąsiedztwem poprzez osie widokowe prowadzące do wnętrz parkowych oraz charakterystycznych dominant ceglanych kominów zakładów dawnej fabryki Batavi.
Centralny element kompozycji stanowi rzeka Wolbórka wraz z przewieszonymi przez nią dwiema kładkami pieszo - rowerowymi oraz platformami widokowymi i połączonymi funkcjonalnie strefami rekreacyjnymi. Park podzielono na 3 strefy funkcjonalne:

1. strefę reprezentacyjną, gdzie zaprojektowano: pawilon letni z zapleczem sanitarnym, plac zabaw oraz fontanny;
2. strefę sportową: park linowy, siłownię zewnętrzną oraz tor do jazdy rowerowej;
3. strefę wyciszenia: platformy widokowe, nasadzenia zielni niskiej.

Przestrzeń Parku w całości dostępna jest dla osób z niepełnosprawnościami. Osoby poruszające się na wózku, rodzice z dziećmi i osoby starsze mogą dostać się do parku z każdej strony mimo różnic w wysokości w terenie, ciągi piesze nie przekraczają nachyleń powyżej 6%.
Zastosowano nawierzchnie o odpowiednich parametrach, ciągi rowerowe oddzielono od pieszych pasem zieleni ze względu na bezpieczeństwo użytkowników, zastosowano zróżnicowane elementy małej architektury, w których zapewniono wyprofilowane wygodne oparcia z podłokietnikami.
Projekt przewidywał zaplecze sanitarne wraz z toaletami dostosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Przestrzeń parku pełni niezmiernie istotną rolę dla miasta, gdyż jest klinem napowietrzającym na osi wschód - zachód , stanowi również cenny walor krajobrazowy stanowiąc istotny element doliny rzeki Wolbórki w centrum miasta. Przestrzeń jest parkiem linearnym pełniącym istotną rolę w kształtowaniu systemu przyrodniczego miasta. Stanowiącego korytarz ekologiczny, który łączy punkty węzłowe o dużych walorach przyrodniczych w mieście.

bottom of page